10
Cze

Czego możesz oczekiwać od swojego agenta?

Jeśli podjąłeś już decyzję: „Chcę sprzedać swoją nieruchomość”, a także kolejną: „chcę zrobić to we współpracy z agentem nieruchomości”, to świetnie! Możesz odetchnąć, ponieważ teraz pałeczka jest po jego stronie. Przed Tobą ostatni krok jakim jest ustalenie warunków współpracy i podpisanie umowy, przeczytaj ten artykuł, a dzięki niemu będziesz wiedział, jak zabezpieczyć swoje interesy.

Zadaniem agenta jest pomóc sprzedać Ci Twoją nieruchomość. Ma doprowadzić do transakcji, czyli skojarzyć dwie strony umowy, Ciebie, czyli sprzedającego z kupującym. Reprezentując wyłącznie Twoje interesy masz prawo oczekiwać. I to całkiem sporo.

Po pierwsze. Wymagaj profesjonalizmu. W żadnym wypadku nie chodzi o stos przeczytanych lektur branżowych lub setki odbytych szkoleń. Profesjonalizm to między innymi odpowiedzialność za czyny, ale też słowa. Jeśli agent mówi: „Sprzedam to w miesiąc” to na pewno nie jest profesjonalistą. Jest nim osoba, która nie obiecuje czegoś czego nie jest w 100% pewna. Co jeszcze w mojej ocenie charakteryzuje profesjonalnego agenta? Na pewno właściwy ubiór, odpowiedni sposób bycia, umiejętność słuchania i wczuwania się w potrzeby swojego klienta. Koniecznie zwróć uwagę czy Twój agent posiada te cechy. Będzie on zajmował się obsługą klientów oglądających, a więc zainteresowanych kupnem Twojej nieruchomości. Czy chciałbyś, żeby jego zachowanie lub brak profesjonalizmu odstraszyły chętnych? Z pewnością nie.

Po drugie. Oczekuj kontaktu. Jak często? To zależy. Chodzi o Twój komfort. Jeśli wystarczy Ci jeden e-mail co dwa tygodnie z informacjami podsumowującymi cały poprzedni okres, to niech tak będzie. Ale jeśli jesteś typem osoby, która lubi mieć wszystko pod kontrolą i zależy Ci na rozmowie telefonicznej co dwa-trzy dni, to też jest w porządku. Osoba, która podjęła wyzwanie i zamierza wziąć na siebie cały proces sprzedaży na pewno powinna liczyć się z Twoimi oczekiwaniami.

Po trzecie. Dobry agent to taki, który dba o Twój interes i to Twoje korzyści traktuje priorytetowo. Pewnie się zastanawiasz czy to możliwe. Zdaje się, że tak. Wyobraź sobie sytuację, w której agent znalazł dla Ciebie kupca za cenę, którą jesteś w stanie zaakceptować (jednak poniżej tej oczekiwanej) w dwa dni bez większego uzasadnienia zachęca Cię do szybkiego przystąpienia do umowy sprzedaży… Są dwa wyjścia: udało mu się znaleźć jedynego lub najlepszego kupca w dwie doby (za co należą mu się słowa uznania) lub, co gorsze, robi to w obawie, że rezygnując z tego klienta, będzie musiał pofatygować się jeszcze trochę i przeprowadzić kilka albo kilkanaście prezentacji przez następne dni lub tygodnie… Zatem o ile Ci się nie spieszy na tyle, żeby zrezygnować z możliwości szybkiej sprzedaży, masz prawo oczekiwać, sprzedaży za wyższą cenę, a agent powinien kontynuować swoje obowiązki.

Po czwarte. Rzecz, o której warto wspomnieć, choć nie musi być ona zasadą, ale według mnie powinna. Agent na wyłączność, któremu płacisz wynagrodzenie, powinien dbać o Twoje dobro na pierwszym miejscu. A co to oznacza? Że nie powinien pobierać wynagrodzenia od kupującego. Wynagrodzenie agenta w całości powinno być opłacone przez Ciebie. Tylko w takiej sytuacji możesz oczekiwać od niego, że zrobi wszystko co w jego mocy, by zadowolić Ciebie. W przeciwnym razie, czyli jeśli będzie pobierał wynagrodzenie również od kupującego, będzie starał się dążyć do transakcji, której warunki nie do końca będą zadowalać Ciebie, ale na przykład będą odpowiadać możliwościom kupującego. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Kto powinien opłacić wynagrodzenie agenta”?

I ostatnia kwestia, jednak nie mniej ważna, to zwyczajne przekonanie, że masz do czynienia z osobą uczciwą i szczerą. Współpraca z agentem to stały kontakt i bywa, że miesiące wspólnych rozmów i spotkań. Musisz ufać tej osobie i najlepiej też z przyjemnością z nią rozmawiać. Inaczej taka współpraca będzie trudna. Wzajemne zaufanie, szacunek i sympatia z pewnością ułatwią wspólne osiągnięcie sukcesu jakim jest sprzedaż bądź zakup nieruchomości.